Lustrzanka dla amatora. - Jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Coraz częściej do utrwalania wspomnień lub przekazywania informacji wybierany jest obraz. Zdjęcia towarzyszą nam na każdym kroku. Aparaty kompaktowe, tablety i smartphony oferują możliwość szybkiego i intuicyjnego wykonania zdjęcia, ale to często nie wystarcza. Nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy chcą dziś fotografować w znakomitej jakości. Zdjęcia na użytek prywatny lub na potrzeby biznesowe powinny mieć odpowiednią głębię, ostrość i nasycenie. Wówczas warto sięgnąć po lustrzankę cyfrową. Wbrew pozorom nie jest to urządzenie jedynie dla wieloletnich fotografów. Wiele modeli charakteryzuje się stosunkowo łatwą obsługą i przyzwoitą ceną. Podpowiemy, jak wybrać lustrzankę cyfrową dla amatora i czym kierować się podczas zakupu.

Zobacz również artykuły:

Wodoszczelny aparat - jak wybrać? Czy warto?

Jak wybrać aparat?

Jak wybrać lustrzankę cyfrową?

Lustrzanka na początek przygody z fotografią może przysparzać drobne problemy. Przesiadka z całkowicie automatycznego aparatu kompaktowego na większy i bardziej rozbudowany model może być kłopotliwy. Jednak do wszystkiego można się łatwo przyzwyczaić, jeśli tylko wybór padnie na lustrzankę łatwą w obsłudze.

Zasadniczą różnicą pomiędzy kompaktem i dobrą lustrzanką będzie fakt, że lustrzankę można będzie w przyszłości rozbudowywać poprzez dobór akcesoriów. Oddzielne body (korpus aparatu) i wymienne obiektywy to wygoda i ogromne możliwości działania. Gdy amator zgłębi już obsługę urządzenia, może zechcieć dokupić obiektywy portretowe lub szerokokątne. Dlatego tak ważny jest wybór podstawy.

Lustrzanka dla początkującego fotografa nie powinna być zbyt skomplikowana w obsłudze ani kosztować zbyt wiele. Jaki aparat wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Cena i promocje – warto przejrzeć oferty i promocje. Często w dobrej cenie można kupić zestaw przyzwoitej jakości, na który składa się body oraz podstawowy obiektyw (tak zwany obiektyw kit, kitowy). Obiektyw w zestawie to najczęściej najbardziej uniwersalna opcja o zmiennej ogniskowej. Taki obiektyw zdecydowanie wystarczy na początek i dla każdego amatora będzie dobrym rozwiązaniem.
  • Odpowiedni system – lustrzanki i akcesoria muszą być ze sobą kompatybilne. W sklepach można znaleźć urządzenia kilku producentów. Najbardziej rozpoznawalne marki to Nikon oraz Canon. Obie mają równie wielu zwolenników i trudno orzec, która z nich produkuje lepsze urządzenia. Jak dokonać wyboru? Najlepsza metoda to zastanowienie się nad tym, do czego używany będzie aparat i jakie akcesoria będą potrzebne, a następnie sprawdzenie ich dostępności oraz cen w poszczególnych systemach. Przykładowo: osoba ceniąca sobie fotografię w terenie może zechcieć zakupić w przyszłości obiektyw szerokokątny, teleobiektyw, filtr polaryzacyjny i tym podobne dodatki. Porównanie dostępności akcesoriów i ich cen umożliwi przekalkulowanie opłacalności zakupu. Nikon oraz Canon to nie jedyni gracze, choć te marki cieszą się największą popularnością wśród profesjonalistów i doświadczonych amatorów. W sklepach można znaleźć jeszcze lustrzanki innych marek. Godne uwagi są na przykład urządzenia Sony oraz Pentax.
  • Korpus – czyli body aparatu. Musi dobrze leżeć w dłoni i charakteryzować się ergonomią oraz wysoką jakością wykonania. W przypadku amatorskiego zakupu najlepiej skorzystać z gotowych propozycji (zestawów) w sklepie, na które składa się korpus, obiektyw, a często także torba do aparatu, karta pamięci i inne akcesoria.
  • Odpowiedni obiektyw – na początek najlepiej wybrać coś o zmiennej ogniskowej, z zadowalającym zoomem optycznym. Taki obiektyw będzie dość uniwersalny i pozwoli uwiecznić zarówno panoramę miasta, jak i rodzinny portret. Podstawowy obiektyw dla amatora powinien posiadać ogniskową o zakresie od 18 do 55 lub 105 mm.
  • Matryca – istotna jest nie tylko wielkość matrycy, ale również adekwatna do rozdzielczości ilość pikseli. Od tych parametrów zależy jakość zdjęcia i jego maksymalny format. Przykładowo: aparat z 12 megapikselami będzie rejestrował zdjęcia, które można następnie powiększać do wymiarów około 33,9 na 25,4 cm. Mowa oczywiście o powiększaniu w dobrej jakości i druku w około 300 dpi. W praktyce jednak wiele osób w ogóle nie wywołuje dziś zdjęć lub czyni to tylko z wybranymi ujęciami i to w mniejszym wymiarze. Mimo wszystko, jeśli aparat ma posłużyć przez wiele lat, warto wybrać model o wysokiej rozdzielczości i dużej ilości megapikseli. To pozwoli na komfortową obróbkę zdjęć oraz ich wywoływanie w dużym formacie.
  • Intuicyjne menu oraz tematyczne programy – większość lustrzanek cyfrowych oferuje możliwość wykonywania zdjęć z manualnym doborem parametrów (przysłony migawki, czasu naświetlania czy punktu ostrości) lub za pomocą programów automatycznych i tematycznych. Funkcje fotografowania automatycznego i tematyczne programy do wykonywania portretów czy zdjęć widokowych są szczególnie cenione przez początkujących fotografów. Umożliwiają łatwe wykonanie zdjęcia, niemal tak proste jak w aparacie kompaktowym.
  • Stabilizacja obrazu – wiele lustrzanek posiada stabilizator obrazu. Ta opcja jest przydatna szczególnie podczas wykonywania zdjęć w ciemnych pomieszczeniach lub nocą, gdy czas naświetlania jest dłuższy, przez co łatwiej o przypadkowe poruszenie podczas wykonywania zdjęcia.
  • Szybkość wykonywania zdjęć – szybka migawka umożliwia robienie zdjęć dynamicznych – na przykład rozpędzonego samochodu.
  • Zakres ISO – wyższy zakres oznacza, że na zdjęciu uda się uchwycić więcej detali przy słabym oświetleniu, ale kosztem wyższej ziarnistości obrazu.
  • Jakość wykonania – lustrzanka powinna być solidna i szczelna. Zdjęcia bywają wykonywane podczas wiatru lub lekkiego deszczu, urządzenie powinno być odporne na codzienne warunki atmosferyczne. To oczywiście nie oznacza, że będzie wodoodporne. Aparaty do fotografii ekstremalnej to zupełnie inna grupa produktów.

 

 

 

Dobra lustrzanka dla amatora nie musi być droga. Już za nieco ponad tysiąc złotych można kupić aparat dobrej jakości.

  • Lustrzanka dla amatora do 1500 złotych – w tej cenie można znaleźć całkiem ciekawe zestawy (na przykład Canon EOS 1200D 18-55 DC III lub Sony SLT-A58K 18-55MM), które z powodzeniem sprawdzą się w amatorskim zastosowaniu. Lustrzanki do 1500 złotych zawierają najczęściej podstawowy obiektyw o ogniskowej od 18 do 55 mm oraz body. W niektórych zestawach można również znaleźć torbę na aparat oraz kartę pamięci. Lustrzanki w tej grupie cenowej oferują zazwyczaj wiele trybów fotografowania, które są łatwe w obsłudze i dość intuicyjne nawet dla początkującego fotografa. Warto dodać, że urządzenia te mogą być w przyszłości rozbudowywane o dodatkowe akcesoria, co sprawia, że niska cena zakupu nie oznacza, że aparat nie ma potencjału do wielu zastosowań, także tych bardziej profesjonalnych.
  • Lustrzanka dla amatora do 2000 złotych – w tym przedziale cenowym można znaleźć jeszcze ciekawsze propozycje. Lustrzanki do 2000 złotych to przede wszystkim zestawy (na przykład Nikon D5200 KIT + 18-55 VR II lub Pentax K-S1 czarny + DAL 18-55mm). W ich skład, poza aparatem, wchodzą również podstawowe akcesoria (torba, karta pamięci, zestaw do czyszczenia obiektywu). Lustrzanki w tej cenie oferują zazwyczaj nieco lepszą matrycę, co przekłada się na jeszcze wyższą jakość wykonywanych zdjęć.

Co to jest RAW?

RAW to format zapisu danych bez nagłówków. Zdjęcia zapisane w RAW cechują się najwyższą jakością. Ponadto pozwalają na ich dowolne obrabianie w programach graficznych. W formacie RAW występuje duży zakres tonalny, ale jednocześnie nie ma tutaj kompresji stratnej. Format RAW uważany jest za cyfrowy odpowiednik negatywu.

Dobra i tania lustrzanka sprawdzi się w amatorskiej fotografii, ale czy jest lepszym wyborem od typowych kompaktów albo od aparatów hybrydowych?

  • Lustrzanka czy kompakt?

Aparaty typu kompakt to urządzenia, które są bardzo proste w obsłudze, ale ich największą zaletą jest ich niewielki rozmiar. Nowe cyfrówki kompaktowe oferują bardzo wysokie rozdzielczości zdjęć, ale ich mankamentem jest brak możliwości wywierania wpływu na konkretne parametry zdjęcia. Kompakty tracą również na uroku w porównaniu ze współczesnymi smartphonami, które bardzo często są wystarczającym urządzeniem do wykonywania prostych fotografii. Dla użytkowników-amatorów, którzy chcą robić dobre zdjęcia, znacznie lepszym wyborem będzie prosta i tania lustrzanka cyfrowa.

  • Lustrzanka czy hybryda dla amatora?

Od jakiegoś czasu coraz częściej można spotkać modele aparatów kompaktowych, które mają wymienną optykę (obiektywy). Te hybrydy są droższe w zakupie od zwykłych aparatów cyfrowych, ale ich obsługa bywa łatwiejsza od lustrzanek. Co wybrać?

 

Cechy: Hybryda: Lustrzanka:

Wymienna optyka

Tak

Tak

Liczne akcesoria

Mniejszy wybór

Większy wybór

Niewielkie gabaryty

Tak

Nie

 

Hybrydy z założenia miały być aparatami pomiędzy kompaktem a lustrzanką. Najnowsze modele pod wieloma względami dogoniły lustrzanki, a rynek ten stale się rozwija. Hybryda dla użytkownika-amatora będzie dobrym wyborem, jeśli za kryterium weźmiemy łatwiejszą obsługę i poszukiwanie aparatu o niewielkich gabarytach. Jeśli jednak z fotografią wiąże się bardziej dalekosiężne plany, lepiej kupić (w niemal tej samej cenie) lustrzankę cyfrową.

 

4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.